Jak se vyhnout ranní špičce v MHD?

Během ranní špičky po 7. hodině jsou všechny spoje zpravidla plné. Některé pravidelně nabírají zpoždění i 15 minut. Vozový park i počet řidičů mají všichni dopravci omezen a navýšení není většinou možné. I v Kutné Hoře se potýkáme s tímto problémem. Od 24. května opět všichni školáci docházejí do škol, což znamená stísněné autobusy. Některé spoje jsou však více plné než jiné. Pokud se nechcete mačkat, možná Vám následující článek přijde vhod.

Níže naleznete výčet ranních spojů směrem od hlavního nádraží (opačný směr problematický není), kdy je z map níže díky GPS modulu v každém autobuse možné vyčíst čas odjezdu ze zastávky i zpoždění (znaménko „-“ mínus a žlutá barva znamená předjetí). 

Linka 16, spoj 10 v 7:25 z Malína
Pro koho je určen?
Pro děti z Malína a Sedlce jedoucí na sídliště (ZŠ Jana Palacha), dále pro cestující na Masarykovu ulici (SPŠ) a Karlov (učiliště).
Zpoždění a obsazenost?
Bez zpoždění, spoj začal jezdit teprve v prosinci 2020, dosud se s ním mnoho cestujících neseznámilo a jeho obsazenost je prozatím velmi nízká.

Linka 11, spoj 64 v 7:00 z hlavního nádraží
Pro koho je určen?
Jedná se o spoj páteřní linky 11, který jezdí ve dnech školního vyučování jako ranní posila. Po příjezdu k poliklinice pokračuje jako příměstská linka F11 do Bylan,
Zpoždění a obsazenost?
Minimální zpoždění (do 5 minut). Jeho obsazenost je třetinová v porovnání s následujícím spojem linky 11, který dle jízdního řádu jede o 15 minut později.

Linka 12, spoj 4 v 7:25 z hlavního nádraží
Pro koho je určen?
Linkou 12 se dostanete ze Sedlce na sídliště, do centra a k poliklinice. Tento konkrétní spoj využívají děti cestující především na gymnázium,
Zpoždění a obsazenost?
Spoj nabírá zpoždění hlavně na autobusovém stanovišti, kde nastupuje výraznější počet cestujících. Zpoždění po příjezdu na Žižkov se běžně pohybuje v intervalu cca 5-10 minut.

Linka 11, spoj 12 v 7:05 z Hlízova
Pro koho je určen?
Jedná se o spoj páteřní linky 11, který zajišťuje spojení do většiny kutnohorských škol pro obyvatele Kutné Hory i Hlízova.
Zpoždění a obsazenost?
Velké (10-15 minut). Prvních 5 minut zpoždění spoj může nabrat už v Malíně. Vysoký zájem ze strany cestujících znamená nabírání dalšího zpoždění.

A co se současným stavem hodláme udělat?

S integrací od srpna tohoto roku se otevřou nové možnosti. Již jsme Vás na informovali, že vše bude jinak – stávající linky zrušíme. Připravili jsme nové jízdní řády tak, že 2 městské spoje linky 802 dovezou děti až na Kremnickou (Dům dětí a mládeže), a dále do zastávky Fučíkova (dříve nemocnice). To samé 2 spoje příměstských linek, které pojedou přes autobusové stanoviště. Přes sídliště bude jezdit linka 805 z Kolína (Kaňk, aut.st., Tylovo divadlo, Karlov) i linka 533 z Chlumce nad Cidlinou (Malín, Sedlec, Šipší, aut.st.). Od Malína přes Masarykovu ulici linky 381, 481, 782 a 784. Od Karlova na aut.st. linky 786 a 788.

Díky propojení MHD a příměstských linek se cestující lépe rozloží do jednotlivých spojů. Ranní špička bude lépe optimalizována. Dvě páteřní linky 801 a 802, každá s intervalem 30 minut a ve vzájemném prokladu, zajistí lepší využití VHD a otupí přepravní špičky.